Praca z dwoma monitorami

Wraz ze zwiększającą się liczbą zadań wykonywanych przy komputerze wzrasta zapotrzebowanie na przestrzeń na ekranie. Wykorzystujemy większe ekrany, ale też więcej ekranów. Pracownicy biurowi dodają drugi, a nawet trzeci monitor do swoich stacji roboczych.
Firma NEC Display, jeden z producentów monitorów, przeprowadziła badania, z których wynika, że jeszcze w 2008 roku tylko 1% ich klientów wykorzystwał więcej niż jeden monitor, a już cztery lata później było to 30-40% klientów.
Istnieje wiele badań wskazujących na znaczący wzrost wydajności pracy jeśli korzystamy z konfiguracji dual-monitor (lub multi-monitor). Microsoft w swoich badaniach odnotował wzrost produktywności od 9 do 50%.
Naukowcy z University of Utah potwierdzili tę zależność badając efektywność pracy w różnej wielkości pojedynczymi monitorami w porównaniu ze stanowiskiem z dwoma ekranami. Osoby pracujące na jednym monitorze osiągały wyniki gorsze o 44-55%.
Według badań projektu OFFICE 21 wspieranych przez Fujitsu Siemens Computers wyposażenie stanowiska komputerowego w trzeci monitor może skutkować wzrostem produktywności pracownika aż do 35,5%. Wykorzystanie dodatkowych monitorów zwiększa wydajność, ale wprowadza również nowe wyzwania w obszarze ergonomii biurowej. Poniżej przedstawiamy zalecenia do pracy z dwoma monitorami w różnych konfiguracjach.
Ogólne zalecenia do pracy z dwoma monitorami
- Górne krawędzie ekranów powinny być na jednej wysokości, na poziomie wzroku. Jeżeli korzystasz z monitorów różnej wielkości, środki ekranów powinny być na tej samej wysokości. Warto zastosować regulowane ramię z uchwytem na dwa monitory.
- Monitory powinny być w odległości wyciągniętej ręki od użytkownika. Oba powinny być ustawione w niewielkim łuku, aby zapewnić jednakową odległość.
- Szczelina między ekranami powinna być jak najmniejsza (monitory powinny się stykać). Polecamy monitory o wąskich ramkach.
- Należy upewnić się, że oba monitory mają te same ustawienia poziomu jasności, kontrastu, wielkości czionek, itd.
- Użytkownik powinien znajdować się centralnie między monitorami, na wprost klawiatury
- Warto ustawić monitory ekranami lekko do góry (pod kątem 0-15°)
- Dopasuj oświetlenie tak, aby zminimalizować bezpośrednie odblaski na obu ekranach
- Nie używaj zbyt dużych monitorów przy stanowisku z więcej niż jednym monitorem. Dwa lub więcej monitory większe niż 20’’ będą wymagały wzmożonego obracania i wyginania karku.
- Jeśli to możliwe używaj monitorów z płaskimi ekranami (w dzisiejszych czasach powinien to być standard).
Zalecenia do pracy z dwoma monitorami wykorzystywanymi nierówno
- Jeśli monitory nie są wykorzystywane równomiernie, to główny monitor oraz klawiatura powinny znajdować się bezpośrednio na wprost użytkownika. Na ogół drugi monitor powinien być pod kątem ok 30° w stosunku do głównego monitora.
Praca z trzema monitorami
W przypadku konfiguracji ergonomicznego stanowiska pracy dla trzech monitorów obowiązują nas te same zasady co dla dwóch ekranów oraz kilka dodatkowych zaleceń.
- Największy ekran powinien znajdować się na środku (ale nalezy też pamiętać o intensywności korzystania z poszczególnych monitorów).
Laptop jako dodatkowy ekran
- Laptop nie powinien być wykorzystywany jako dodatkowy ekran jeśli stoi na poziomie biurka.
- Laptop powinien być podniesiony na podstawce lub specjalnym ramieniu zgodnie z zasadami omówionymi powyżej.
- Laptop powinien być wykorzystywany jako ekran dodatkowy, a nie główny.
- Zawsze należy korzystać z zewnętrznej klawiatury oraz myszy/trackballa. Klawiatura laptopa i touchpad/trackpoint wbudowane w laptopy wymuszają nienaturalną pozycję podczas wprowadzania danych.