Masaże biurowe

Popularny od ponad 20 lat na Zachodzie, stopniowo zdobywa uznanie również w Polsce. Masaż biurowy, zwany też masażem worksite jest usługą, która idealnie wpisuje się w trend corporate wellness. Jak to z nowościami bywa, przybył od Polski za sprawą zagranicznych korporacji, które często mają większą świadomość w dbaniu o zdrowie swoich pracowników. Masaż w miejscu pracy, w czasie przerwy to też efektowna forma świadczeń pozapłacowych (benefitów).
Masaż worksite – realizacja
Jak wygląda realizacja takich świadczeń dla pracowników biurowych? Zewnętrzna firma przysyła swoich fizjoterapeutów do biura (bardzo rzadko są to fizjoterapeuci zatrudnieni w korporacji), którzy w określone dni, w określonych godzinach w wydzielonej, zamykanej salce przeprowadzają masaże. Do masażu wykorzystywane są specjalne mobilne krzesła worksite. Usługa trwa zwykle od 10 do 20 minut i przeprowadzana jest przez ubranie na górne części ciała. W przeciwieństwie do relaksacyjnych masaży klasycznych nie są stosowane żadne kremy ani olejki, dzięki czemu pracownik może od razu po zabiegu wrócić do pracy. Koszt w dużych miastach (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław) kształtuje się w okolicach 20-40 zł za sesję.
Masaż w przerwie – zalety
- Szybka forma relaksu pozwalająca na oderwanie się na chwilę od pracy
- Masaż biurowy zmniejsza napięcie mięśniowe i poprawia krążenie
- Pracownik czuje się zrelaksowany, jest bardziej wydajny, poprawia się koncentracja i samopoczucie
- Zmniejsza się ryzyko urazu związanego z wykonywaniem powtarzalnej pracy w tej samej pozycji
- Pracodawca może zaoferować pracownikom atrakcyjne benefity i wyróżnić się na tle konkurencji
- Firma może zaoszczędzić na kosztach urlopów zdrowotnych
Na Polskim rynku warto zwrócić uwagę na firmę Care Solutions, która jako jedna z pierwszych (działają od 5 lat) zaczęła wdrażać programy prozdrowotne dla firm w ramach których oferuje m.in. masaże biurowe oraz szkolenia z ergonomii biurowej.
Rosnąca popularność
Programy prozdrowotne, w skład których wchodzą masaże w miejscu pracy z sukcesem wdrażają najwięksi pracodawcy na rynku polskim. Tutaj szczególną popularność zauważamy wśród banków, firm z branży consultingowej oraz software house’ów, gdzie informatycy siedzą przy komputerach po 8-10 godzin dziennie. Mniejsze firmy zwykle „zaprzyjaźniają się” z taką formą świadczeń przez wewnętrzne eventy firmowe ze zdrowiem w tle.